Псоріаз: через що виникає і як лікувати

29.05.2022

Невеликі червоні плями на згині ліктів помітити не так просто, тому пацієнт із псоріазом довгий час може не знати про початок хвороби. Тим не менш, рано чи пізно симптоми стають явнішими, і діагноз підтверджується у спеціаліста. Але навіть при своєчасному зверненні до лікаря говорити про повне лікування не доводиться, швидше — про тривалу та стабільну ремісію, протягом якої відсутні ознаки недуги. Яка природа та причини захворювання, а також про ефективнелікуванні псоріазу мова піде нижче.

Ознаки псоріазу

Псоріаз – це неінфекційне дерматологічне захворювання запального характеру. Його головними ознаками є наявність на шкірі сухих бляшок, плям червоного чи рожевого кольору, що височіють над поверхнею шкірного покриву. Найчастіше ці папули мають чіткі межі та покриваються дрібними лускатими наростами білого, сірого кольору. Плями локалізуються на ліктьових та колінних згинах, у паху, міжягодичній складці, а також на волосистій частині голови. За відсутності лікування ознаки псоріазу виявляються агресивнішими та покривають велику площу шкірного покриву.

Статистика показує, що найчастіше перші симптоми хвороби виявляються у віці 16-25 років або після 55 років, але виникнення в іншому віковому періоді також можливе. Відсоток чоловіків серед пацієнтів вищий.

Захворювання протікає хронічно і не несе загрози життю, навіть без лікування майже ніколи не впливає на загальний стан людини. Але сам факт його наявності викликає психологічний дискомфорт і позначається на соціальному житті. Тому важливо підібрати дієву терапію для лікування псоріазу та мінімізувати негативні фактори розвитку хвороби.

Причини псоріазу

Природа виникнення та розвитку псоріазу до кінця не вивчена. Доведено, що з патології порушується механізм розподілу клітин шкіри. Клітини епідермісу кератоцити, що відповідають за захисну функцію, характеризуються тривалим життєвим циклом, протягом якого мігрують із глибини епідермісу до його поверхні. Там вони утворюють роговий шар і відлущуються. Так відбувається нормальне оновлення шкірного покриву.

При псоріазі цей процес сильно прискорюється і замість місяця протікає за кілька днів. Організм не може впоратися з накопиченням ороговілих частинок: це призводить до формування ущільнень та лусочок. Імунна система, у свою чергу, реагує на порушення свербінням та почервонінням, запаленням та набряклістю дерми — серединного шару шкіри.

Спровокувати розвиток патології можуть такі фактори:

  • спадковий. За наявності порушення в одного з батьків шанс захворіти на дитину істотно зростає. Якщо страждають мати і батько, ймовірність виникнення хвороби вища за 50%;
  • часті стреси. Вчені виявили прямий зв'язок між прогресуванням недуги та взаємодією пептидів, що спостерігається при тривалих неврозах та психологічних станах. Спрацьовує при псоріазі психосоматика: організм на небажання людини контактувати з навколишнім світом через пригнічений стан відповідає зовнішнім порушенням, які можуть обмежити соціальне життя;
  • хронічні інфекційні хвороби та травми.

З необхідністю лікування можуть зіткнутися люди із сухою шкірою, яка постійно натирається та травмується.

Як лікувати псоріаз

Схема лікування майже завжди передбачає застосування засобів місцевої дії на початковій стадії, які йдуть у комплексі з препаратами для вживання, якщо форма запущена. Ефективність лікування багато в чому залежить від психологічного стану, тому важливо поєднувати медикаментозний вплив із психотерапією.