Профілактика та симптоми меланоми

29.05.2022

Рання діагностика та своєчасне лікування меланоми – одна з основних проблем, вирішенням якої займають спеціалісти-онкологи в Україні та у всьому світі. Справа в тому, що меланома є різновидом раку шкіри, а частота захворюваності на меланому в загальній масі всіх онкозахворювань – лише 3%. Але підступність хвороби – у її агресивності та швидкому зростанні за відсутності скарг на початковій стадії. Тому профілактика меланоми та регулярне обстеження є основними напрямками, куди необхідно докласти зусиль для покращення ситуації з онкологічними новоутвореннями.

Причини меланоми

Шкірний покрив - найбільший орган людського організму. Шкіра складається з трьох шарів – епідермального, дермального та підшкірного. В епідермі виробляються меланоцити - спеціальні клітини, які синтезують пігмент меланін, що захищає шкіру від ультрафіолетового випромінювання. Меланін надає шкірі характерного персикового, жовтуватого або темно-коричневого відтінку.

Меланома розвивається із пігментних клітин меланоцитів. Статистика свідчить, що більш ніж у половині всіх клінічних випадків меланома утворюється з родимок. У зоні ризику люди з великою кількістю невусів на тілі (більше 50 у людей віком до 30 років, понад 100 у пацієнтів старшого віку).

У групі ризику появи меланоми – люди, чия шкіра має білий, блідий відтінок. Високі ризики розвитку злоякісного новоутворення – у володарів рудого волосся, сірого та зеленого ока. Як правило, такі жінки та чоловіки часто обгорають на сонці. Особливо уважним до змін на тілі варто бути тим, хто більшу частину часу перебуває на сонці або має родичів із цим захворюванням.

Як діагностувати меланому

Підтвердити або виключити діагноз може лише фахівець медичного центру патології шкіри центра патологии кожи після низки аналізів та діагностики. Які ж симптоми меланоми родимки, за яких варто звернутися до дерматолога?

  1. Нерівномірне розростання родимки. Коли невус починає "рухатися" убік, порушуючи умовні межі симетрії, варто записатися на прийом до лікаря для дослідження.
  2. У нормі рідні плями мають рівні, чіткі межі. Наявність нерівних, порізаних, розмитих країв – один із тривожних симптомів меланоми шкіри, що може свідчити про патологічний процес.
  3. Незмінені родимки мають більш-менш рівномірне забарвлення. Малігнізацію (переродження) родимки часто супроводжує появу неоднорідних вкраплень контрастного кольору (червоний, чорний, сизих, синюватих).
  4. Як правило, невус не перевищує 5-6 мм. Більші родимі плями вимагають спостереження.
  5. Динаміка будь-якої характеристики. Родимки залишаються незмінними протягом усього життя людини. Якщо змінюється форма, колір, розмір родимки, краще записатись до лікаря.

Профілактика меланоми

Мірок, які на 100% виключають ризик розвитку меланоми, немає, але дотримуватися певних правил все ж таки варто:

  • Уникайте травматизації родимки. Якщо невус локалізується в області згину і треться про одяг, краще видалити освіту. Це можна зробити у медичному центрі «Молекула»;
  • Якщо на тілі є велика кількість родимок, не варто ходити до солярію, носити тісний одяг. Будьте обережні з масажем;
  • Засмага на сонці – лише в години мінімальної сонячної активності та з використанням захисних кремів;
  • Пацієнтам із груп ризику потрібно щорічно обстежуватися у дерматолога;
  • В жодному разі не видаляйте родимку самостійно.

Як визначити меланому, знають фахівці передпухлинного центру «Молекула». Запишіться на прийом, щоб перевірити невус і виключити ризики.