Коронавірусна інфекція: симптоматика, лікування та профілактика

29.05.2022

Пандемія коронавірусної інфекції, невідома світу ще кілька місяців тому, охопила практично всі країни і щодня забирає життя. Навіть після катастрофічного зростання захворюваності ситуація щодо інформованості не змінилася: фахівці так і не визначили ефективні лікарські засоби для боротьби, немає чіткої відповіді про етіологію вірусу. Нижче ми зібрали дані про ознаки коронавірусу у людини та лікування симптоматичного характеру.

Етіологія коронавірусу

Коронавірусна інфекція є вірусним захворюванням, яке вражає органи системи дихання та ШКТ. Хворобу відносять до зоонозних, тобто таких, що передаються від інфікованої тварини до людини. Перші випадки зараження пов'язують із китайським містом Ухань, де, за основною версією, відбулася передача вірусу від тварини до людини. Імовірно, збудником були кажани, як джерело інфекції розглядають домашніх тварин (коти, собаки), хоча підтверджень цих фактів поки що немає.

Інфікування людини викликають РНК-геномні віруси роду Coronavirus. Вірус має особливу структуру: генний матеріал знаходиться всередині капсули, зовні оточеної шипоподібними відростками, що нагадують корону. Ці шипи виконують особливу функцію, запускаючи механізм проникнення чужорідного геному всередину людських клітин. Контактируя з оболонкою клітини з допомогою відростків, вірус викликає реакцію трансмембранних рецепторів. Рецептор захоплює корону всередину клітини, затягуючи і РНК. Так відбувається зараження.

Вірус передається повітряно-краплинним шляхом, а також через частинки пилу, на яких осідає. Зараження також відбувається через фекалії птахів та тварин. Збудник проникає через рот, носоглотку, очі, тому варто утриматися від тертя обличчя брудними руками. При ураженні через слизову оболонку носоглотки першими страждають бронхи та легені, через фекалії – шлунок та інші органи травлення.

Які симптоми у коронавірусу

Інкубаційний період при зараженні Coved-19 становить до 14 днів, найчастіше це 10 днів. Протягом цього періоду хворий не підозрює, що є рознощиком хвороби. Захворювання має високий рівень контагіозності, чим і пояснюється катастрофічне зростання хворих.

Спершу ознаки інфекції можуть багато в чому скидатися на симптоми респіраторного захворювання:

  • Часте чхання;
  • Хворобне ковтання;
  • Сильний головний біль;
  • Явно виражена слабкість м'язів;
  • Підвищення температури та озноб;
  • Сухий кашель;
  • Біль у м'язах;
  • Бактеріальне ураження кон'юнктиви;
  • Іноді діарея.

Неускладнена форма захворювання проходить без запалення легенів, що розвивається, можливі коливання температури тіла до підвищеної і назад до нормальної позначки.

Тяжкі клінічні випадки супроводжуються стрімким погіршенням стану, швидким підвищенням температури. Посилюється непродуктивний кашель, поширюється інтоксикація, може початися дихальна недостатність. У групі ризику перебувають люди похилого віку, а також пацієнти з імунодефіцитом та хронічними захворюваннями.

Коронавірус: лікування та профілактика

Симптоми вірусу схожі на ознаки інших респіраторних хвороб, тому діагностувати його можна тільки в результаті лабораторного тестування. Препарати, які б гарантовано працювали у боротьбі з коронавірусом, поки що не знайдено. Лікування має симптоматичний характер і включає прийом жарознижувальних препаратів, а також імуноглобулінів, противірусних засобів та кортикостероїдів.

У важких випадках вдаються до штучної вентиляції легень, а також переливання плазми крові від тих, хто перехворів.

В умовах невивченості хвороби варто приділити увагу профілактиці коронавірусу: не виходити з дому без потреби, використовувати захисні маски та рукавички, не торкатися обличчя та дезінфікувати руки після контакту з предметами, на яких можуть бути збудники.