Хіміотерапія для лікування раку ротової порожнини

29.05.2022

Статистичні дані свідчать, що на плоскоклітинний рак порожнини рота припадає 14% від кількості пухлин, діагностованих в Азії. В інших регіонах і країнах, де традиції харчування не припускають настільки рядне внесення спецій в їжу, цей показник нижчий, але з кожним роком він зростає. До групи захворювань відносять новоутворення мови, ясен та щік. Докладніше про методи боротьби із хворобою розповіли онкологи медичного центру «Молекула» у Харкові.

Як розпізнати рак ротової порожнини

Підступність захворювання пояснюється тим, що воно може розвинутися з ледь помітної, але довго не гояться ранки всередині рота. У більшості випадків вогнища пухлини розташовуються на слизовій оболонці ротової порожнини і мають вигляд виразок або тканин, що розрослися. Зовні рак може набувати таких форм:

  • Виразкову;
  • Вузлувату;
  • Папілярну.

У першому випадку говорять про виразку, що швидко збільшується на слизовій оболонці рота, у другому - утворюються вузлики великої щільності з чіткими контурами, які також швидко ростуть. При папілярної формі новоутворення утворюється наріст, що звисає в ротову порожнину. У порівнянні з двома першими формами, папілярну пухлину лікувати легше, оскільки вона не вражає довколишні тканини.

Які симптомираку порожнини рота? Це можуть бути білі плями на яснах або виразки з нерівними краями на дні порожнини, навколо якої спостерігаються ороговіння слизової оболонки. Ця ознака може супроводжуватися болем у вухах, неприємним запахом з рота, утрудненим жуванням та ковтанням. Рідше зустрічається рак піднебіння, який тривалий час протікає безсимптомно. На пізніх стадіях тканини ущільнюються та покриваються бляшками, з'являються хворобливі відчуття.

Для діагностики пухлини лікар розпитує пацієнта про наявну симптоматику, оглядає ротову порожнину та обмацує лімфатичні вузли. Додатково проводиться цитологічне дослідження, проводиться забір біоматеріалу та аналіз периферичної крові.

Чи допомагає хімія при раку

Залежно від стадії пухлини можуть застосовуватися різні методи лікування, у тому числі комбіноване. Високу ефективність показує хіміотерапія, під якою мається на увазі прийом протипухлинних препаратів. Метод використовують як підготовчий етап перед проведенням операції або опромінення з метою зменшити розміри злоякісного новоутворення. Причому різні препарати призначаються окремо або в комплексі.

Часто хіміотерапія для лікування раку ротової порожнини працює як радіосенсибілізатор. Це допоміжний компонент, який посилює ефект променевої терапії. Відзначено відмінні властивості хіміотерапії як неоад'ювантного засобу, мета якого – покращити результати хірургічного лікування. Препарати входять до схеми лікування для придушення поширення процесів на лімфовузли та за ризику метастазування.

Провідні лікувальні заклади практикують селективну внутрішньоартеріальну хіміотерапію. Для цього катетер вводиться в язичну артерію, якою проводиться постачання порожнини рота. Завдяки цьому доза діючої речовини досягає найвищих значень у зоні ураження, що дозволяє знизити побічні ефекти за стандартного методу введення.

У наших силах знизити ризик захворювання. Профілактика раку ротової порожнини полягає у періодичному самостійному огляді, що дозволить вчасно виявити тривожні ознаки. Важливо також мінімізувати фактори ризику, відмовившись або хоча б обмеживши вживання тютюну та спиртних виробів.

Якщо Ви помітили і Вас турбує освіта в області ротової порожнини - необхідно негайно звернутися до фахівця Медичного центру «Молекула».

Записатися на прийом можна за телефоном або за допомогою форми на сайті.