Фототерапія: показання до проведення та особливості процедури

30.05.2022

Частота запальних захворювань шкіри зростає з кожним роком. Це пов'язано з поганою екологією, неправильним харчуванням, постійними стресами та спадковістю хворих. Безперечно, хвороби можуть мати різну природу, і важливо своєчасно усунути причину. Проте ефективне лікування проявів на шкірі має не менше значення. З цією метою сьогодні активно використовується метод фототерапії. Про застосування фототерапії в косметологіїта дерматології розповіли фахівці медичного центру «Молекула»

Принцип дії фототерапії

Фототерапія – це найсучасніша методика лікування шкірних захворювань. В основі фототерапії лежить застосування ультрафіолетового випромінювання. Впливаючи на шкірний покрив, він пригнічує зростання патогенних клітин та прискорює загоєння запалень. Фототерапія використовується комплексно з іншими типами терапії. Вона дає відмінні результати на окремих ділянках шкіри або при ураженні понад 5% покриву.

У медицині та косметології використовують два типи фототерапії:

  • Ультрафіолет В (UVB), в якому розрізняють широкосмугову та вузькосмугову терапію. Випромінювання другого типу відрізняється меншою довжиною хвилі;
  • Ультрафіолет А, який поєднується з пероральним прийомом препарату Psoralen, що посилює чутливість до світлових променів.

Фототерапія показана за наявності таких захворювань:

  • Псоріаз – генетичне захворювання, яке характеризується червоними опуклими бляшками, що лущаться, на тілі;
  • Фототерапія при вітіліго – хвороби, коли на окремих ділянках покриву відсутня пігмент меланін;
  • Екзема з почервонінням та свербінням шкіри;
  • Червоний плоский лишай, що проявляється у вигляді пухирців на шкірі;
  • Т-клітинна лімфома;
  • Сверблячка різної етіології.

Фототерапія псоріазу та інших патологій забезпечує стимуляцію обмінних процесів, місцевий імуномодулюючий ефект. Запалення та прискорене поділ рогового шару епідермісу пригнічується, що забезпечує ремісію при шкірних хворобах.

Підготовка до процедури

Фахівці МЦ «Молекула»застосовують вузькоспектральний ультрафіолет Narrow Band UVB, довжина хвилі якого дорівнює 311 нм. Це оптимальний показник, у якому випромінювання забезпечує максимум лікувального ефекту при мінімальному світловому ефекті. Крім того, цей тип фототерапії не вимагає прийому фотосенсибілізаторів і дозволяє скоротити негативний вплив на організм. Виявляється імунорегуляторна дія, нормалізується баланс запальних та протизапальних факторів.

Щоб визначити, чи безпечна вам фототерапія особи, лікар виконає огляд шкіри на всьому тілі і збере анамнез на предмет раку шкіри в історії хвороби – вашої та родичів. Протипоказаннями також є вагітність та годування груддю.

Пацієнт повинен повідомити спеціаліста про прийом лікарських препаратів, у тому числі про використання пластирів, кремів, рослинних добавок. Справа в тому, що ряд діючих речовин, таких як ретиноїди, антибіотики, протиракові препарати посилюють чутливість шкіри до ультрафіолетового випромінювання.

Що може спостерігатися після процедури фототерапії?

  • Почервонілі ділянки шкіри, свербіння, відчуття печіння;
  • пересихання шкіри, яке можна усунути за допомогою зволожуючих засобів.

Повний курс лікування включає 6-8 процедур: ця кількість необхідна, щоб побачити перші покращення. Часто стан стабілізується лише через 2 місяці після лікування.

Записатися на фототерапію при акні можна, зателефонувавши до медичного центру «Молекула» або скориставшись формою на сайті.