Про важливість діагностики пухлин

26.05.2022

Чому така важлива рання діагностика пухлин

Розвиток пухлини може виявитися непередбачуваним, тому рання діагностика дозволить вжити заходів, що збільшить ймовірність сприятливого результату та суттєво полегшить лікування. Хворобу легше запобігти, ніж боротися з ускладненнями.

Більшість методів призначаються, виходячи із симптомів та стану пацієнта. За відсутності виражених проявів та скарг краще скринінг.

Що такеонкомаркери

Онкомаркер – найчастіше білкова сполука, що виробляється внутрішніми органами для боротьби з пухлиною, для кожного типу раку свій тип.Онкомаркери присутні в крові здорових людей, сама собою їх наявність не свідчить про захворювання.

Підвищення вмісту биомаркерів – привід щодо біопсії, гістологічних проб. Отримані характеристики (кількість, якість) характеризують стадію та прогноз захворювання.

Для діагностики пухлини береться біологічна рідина чи зразок тканини. У лабораторії зразок піддають серії досліджень, оскільки зазвичай однією методикою можна вичленувати один маркер.

Зазвичай проводять:

  • імуноферментний аналіз;
  • секвестрування;
  • полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР).

У клінічній практиці використовують приблизно три десятки онкомаркерів. Але лише комплексні дослідження дозволять отримати достовірні відомості.

Дієві методи ранньої діагностикионкозахворювань

Окрім обстеження внутрішніх органів пацієнта направляють на загальні аналізи. Достовірні результати ранній стадії раку можуть показати лише деякі типи досліджень.

Сучасні методидіагностики пухлин:

  • Ультразвукове дослідження органів;
  • Комп'ютерна томографія;
  • Рентгенографія;
  • Ендоскопія;
  • Томографія (магнітно-резонансна, позитронно-емиссіонна);
  • Цитологічні проби;
  • Біопсія, гістологія;
  • Радіоізотопна діагностика.

Найдоступніші способи – УЗД, томографія.

Максимально точну картину показує радіоізотопне дослідження. Протипоказання практично відсутні завдяки тому, що ракові клітини накопичують ізотопи, діагностуються утворення першої стадії. Доза опромінення низька, тому процедуру можна проводити кілька разів на рік.

Стадії сцинтиграфії:

  1. Томографія з низькою дозою опромінення;
  2. Позитронно-емісійна томографія;
  3. Томографія із синхронізацією дихання (не обов'язковий пункт, лише за деяких видів раку, дає мінімальне спотворення).

Отримані знімки поєднуються, виходить чітка картина ураженого органу, відстежуються метастази.

З морфологічних способів ранньої діагностики ракових захворювань найточнішим є імуногістохімія.

Скрінінг

Скрінінг  призначають пацієнтам без явно виражених симптомів та скарг. Для скрінінга также використовуються онкомаркери, але сучасні тести поки що не мають необхідної чутливістю, щоб давати однозначну правильну відповідь. Тому для діагностики пухлин, крім скрінінгу, необхідні загальні аналізи та УЗД.

Онкомаркерний скрінінг – лише один із інструментів, який підкаже лікареві, в якому напрямку вести спостереження, подальше лікування.

Безперечно важливо відстежувати всі зміни в організмі. Тому при виникненні підозрілих симптомів, таких як млявість, втрата ваги, необхідно звернутися до лікаря.