«Чим більше на шкірі людини родимок, тим вона щасливіша»-це висловлювання ми неодноразово чули, чи не так? Але чи це правда?
На сьогоднішній день сучасна медицина повністю заперечує цей постулат. Якщо ж людина має на шкірі більше 50 родимок, вона має ризик захворіти на рак шкіри або меланому. Кожна людина на тілі має родимки (невуси), але не всі вони безпечні. Будь-яка видозміна родимки має насторожити і є причиною звернутися до лікаря дерматолога-онколога.
Маючи певні знання та навички діагностики з точністю на 95% можна визначити доброякісна родимка або це вже захворювання.
Кожен лікар у своїй практиці зустрічає діагнози, припустивши які хочеться помилитися. У моїй спеціалізації – це меланома. Агресивна, непередбачувана, злоякісна пухлина шкіри. Вона забирає тисячі життів, тим самим змушуючи замислитися над новими методами діагностики та лікування. Захворюваність на меланому одна з найбільш вивчених наукових тем у медичному світі.
Отже, в чому ж причина виникнення меланоми? Як її запобігти та під час виявити у себе та своїх близьких.
Шкіра - це візуальний орган, тому кожна людина здатна виявити на своєму тілі підозрілі симптоми. Меланома може утворитися на здоровій ділянці шкіри або перероджуватися з родимки (невуса).
Основна причина цього захворювання – вплив ультрафіолетових променів (сонячного світла). Найчастіше хворіють чоловіки. Улюблена локалізація цієї пухлини у жінок-гомілки та стегна, а у чоловіків-верхній плечовий пояс та спина.
Існує алгоритм огляду новоутворення шкіри, який допоможе кожній людині самостійно виявити у себе небезпечну родимку.
Алгоритм ABCDE:
Наиболее современными методами диагностики является дерматоскопия и ультразвуковое исследование новообразований кожи. Эти методы позволяют доктору поставить наиболее правильный диагноз.
Отже, докладніше.
Дерматоскопія це метод діагностики, що дозволяє розглянути родимку під великим збільшенням і побачити в її структурі атипові елементи. Цей метод не має протипоказань, не вимагає пошкодження шкіри, можна проводити вагітним та дітям. Має достовірність 90%.
Ультразвукове дослідження шкіри (УЗД) - абсолютно нова методика, що дозволяє абсолютно точно визначити, на якій глибині розташована родимка (невус) та особливості її структури.
Ці два методи дозволяють обстежити шкіру пацієнта безболісно, не завдаючи шкоди здоров'ю, достовірно поставити діагноз та визначитися з тактикою ведення пацієнта.
Поставивши попередній діагноз, приймається рішення або спостерігати новоутворення шкіри, або видаляти. На сьогоднішній день існують наступні методи видалення: хірургічне висічення, лазерна та радіохвильова деструкція.
Також слід зазначити, що необхідно проводити гістологічне дослідження для підтвердження діагнозу. Сучасна статистика «кричить» про зростання онкопатології шкіри з кожним днем у всьому світі, тому рання діагностика та профілактика раку шкіри-це єдиний спосіб уберегти себе та свою сім'ю від хвороби.
Запам'ятайте, діагностувати та видаляти новоутворення шкіри має право лише ЛІКАР, який володіє спеціальними навичками.