Дисплазія шийки матки: розвиток та лікування

29.05.2022

Дисплазія шийки матки зазвичай не викликає симптомів і найчастіше виявляється за допомогою звичайного тесту Папаніколау. Прогноз ідеально підходить для жінок з дисплазією шийки матки, які отримують відповідне лікування раку шийки матки (при його появі на ранніх стадіях) і профілактичний огляд. Але жінки, яким не поставлений діагноз або яким не надано належного догляду, наражаються на більший ризик розвитку раку шийки матки.

Легка дисплазія шийки матки іноді самоусувається без лікування і може зажадати лише ретельного спостереження за допомогою регулярних Пап-тестів кожні три або шість місяців. Тим не менш, дисплазія шийки матки середнього та тяжкого ступеня, а також легка дисплазія шийки матки, що триває протягом двох років – зазвичай вимагає лікування для видалення аномальних клітин та зниження ризику появи та розвитку раку шийки матки.

Причини виникнення дисплазії шийки матки

У багатьох жінок з дисплазією шийки матки ВПЛ виявляється у клітинах шийки матки. ВПЛ-інфекція поширена як у жінок, так і у чоловіків. Вона найчастіше вражає сексуально активних жінок віком до 20 років.

У більшості випадків імунна система усуває ВПЛ та знешкоджує інфекцію. Але в деяких жінок інфекція зберігається і призводить до описаної вище проблеми. З більш ніж 100 різних штамів ВПЛ більше третини з них можуть передаватися статевим шляхом, а два спеціальні типи – ВПЛ-16 та ВПЛ-18 – тісно пов'язані з раком шийки матки.

Вірус зазвичай передається від людини до людини під час статевого контакту, наприклад вагінального, анального або орального сексу. Але він також може передаватися за будь-якого контакту шкіри зі шкірою з інфікованою людиною. Після встановлення вірус здатний переходити від однієї частини тіла чи органу до іншого.

дисплазія шийки матки фото

Серед жінок з хронічною інфекцією, у курців вдвічі вища ймовірність розвитку тяжкої форми дисплазії шийки матки, оскільки куріння пригнічує імунну систему та робить організм більш уразливим.

Хронічна інфекція ВПЛ та дисплазія шийки матки також пов'язані з іншими факторами, що послаблюють імунну систему, такими як лікування імунодепресантами, при деяких захворюваннях або після трансплантації органів або зараження ВІЛ.

Чинники ризику розвитку дисплазії шийки матки

У жінок підвищений ризик персистуючої інфекції ВПЛ часто пов'язаний з:

  • Ранній початок статевого життя;
  • Наявність кількох статевих партнерів в один період часу;
  • Постійний партнер, який мав кілька статевих партнерів;
  • Секс із необрізаним чоловіком.

Діагностика дисплазії шийки матки

Оскільки обстеження органів малого тазу зазвичай є нормальним у жінок з дисплазією шийки матки, то для діагностики цього стану необхідний тест Папаніколау.

Хоча тільки Пап-тестування може виявити легку, помірну або важку дисплазію шийки матки, часто потрібна додаткова перевірка для визначення необхідного подальшого спостереження та лікування. До них відносяться:

  • Повторні пап-тести;
  • Кольпоскопія, огляд шийки матки, біопсія;
  • Ендоцервікальний кюретаж як спосіб боротьби з аномальними клітинами у шийному каналі;
  • Біопсія конуса або електрохірургічні процедури видалення (ЕХПУ), які виконуються для виключення стороннього раку; Під час біопсії лікар видаляє шматочок тканини у формі конусу для лабораторного дослідження. Під час ЕХПУ лікар розрізає пошкоджену тканину тонкою низьковольтною електрифікованою дротяною петлею.
  • Аналіз ДНК ВПЛ, який може ідентифікувати штами ВПЛ, які, як відомо, спричиняють рак шийки матки.

Лікування дисплазії шийки матки

Лікування дисплазії шийки матки залежить від безлічі різних факторів, у тому числі від тяжкості захворювання та віку пацієнта. При легкій дисплазії шийки матки часто потрібний лише постійний моніторинг із повторними мазками. Для жінок похилого віку з легкою дисплазією шийки матки, як правило, жодного лікування не потрібно, якщо тільки захворювання не триває більше двох років, прогресує до помірної або важкої дисплазії або інших проблем зі здоров'ям.

Процес лікування включає два методи, які також використовуються для діагностики: біопсія конуса та ЕХПУ.

Інші процедури включають:

  • Кріохірургія (заморожування);
  • електрокоагуляція;
  • лазерна хірургія.

Оскільки всі форми лікування пов'язані з такими ризиками, як сильна кровотеча та можливі ускладнення, пов'язані з вагітністю, пацієнтам важливо обговорити ці ризики з висококваліфікованим лікарем клініки онкології у Харкові до початку лікування. Після лікування всім пацієнтам будуть потрібні повторні аналізи, які можуть включати мазки Папаніколау через шість і дванадцять місяців або аналіз ДНК на ВПЛ. Після спостереження потрібні регулярні пап-тести.

Жінки можуть знизити ризик розвитку дисплазії шийки матки, стабілізувавши сексуальні звички, які можуть спричинити ризик зараження інфекцією ВПЛ, наприклад, статеві акти з кількома партнерами. Сексуально активні жінки, партнери-чоловіки яких правильно використовують контрацепції під час кожного сексуального контакту, можуть знизити ризик інфікування ВПЛ на 70%.

розвиток раку шийки матки при дисплазії

Інші профілактичні заходи включають відмову від куріння та, відповідно до керівних принципів української онкологічної спільноти щодо раннього виявлення раку шийки матки, які рекомендують кожній жінці починати скринінг на рак шийки матки у віці 21 року.

На сьогоднішній день у сучасній медицині існують три вакцини – Гардасил, Гардасил-9 та Церварікс, які розроблені для запобігання інфекції деяких типів ВПЛ, включаючи такі, що викликають більшість випадків раку шийки матки.

Відповідно до рекомендацій членів Української аскоціації акушерів та гінекологів, хлопчикам та дівчаткам слід робити щеплення віком від 11 до 12 років, перш ніж вони стануть сексуально активними; Ті, хто у віці 13 та 26 років ще не отримали вакцину, також мають пройти вакцинацію.

Подібні заходи профілактики значно знижують ризики зараження ВПЛ та стимулюють стійкість імунітету організму до інфекції.