Дисплазія шийки матки: лікування та діагностика

29.05.2022

Зазвичай дисплазія епітелію шийки матки протікає безсимптомно та не впливає на якість статевого життя, не заважає завагітніти. Захворювання це найчастіше виявляється при регулярному огляді гінеколога, який кожна здорова жінка повинна проходити щороку.

Однак “безсимптомність” тут не означає “безпека”, оскільки запущена дисплазія може перейти в передраковий стан, а потім і переродитися в рак.

Що таке дисплазія шийки матки?

Дисплазія матки - це порушення у структурі та будові базальних клітин плоскоклітинного епітелію, що вистилає шийку. Вона виникає у тих, хто народжував і не народжував незалежно від віку. Факторами ризику можуть стати куріння, часта зміна партнерів, аборти, вагінальний дисбіоз, авітаміноз та гормональні збої, але найчастіше причина полягає у зараженні вірусом папіломи людини або ВПЛ.

Залежно від тяжкості захворювання розрізняють три типи дисплазії:

  • Перший або легкий ступінь, який позначається як CIN I (L-SIL). У цьому випадку під час кольпоскопії діагностується дисплазія, але зміни у будові плоскоклітинного епітелію не виявляються, перероджених клітин немає.
  • Другий або помірний ступінь, тобто CIN II (H-SIL). У цьому випадку виявляється ураження половини епітеліального шару.
  • Третій або важкий ступінь (він же CIN III (H-SIL), при якому ⅔ епітелію уражені, а в структурі клітин з'являються великі ядра.

Чим більше клітин плоского епітелію видозмінюються, тим вищий ризик переродження дисплазії у злоякісне утворення.

Як діагностують дисплазію?

Симптоми дисплазії шийки матки зазвичай виявляються на останніх, “передракових” стадіях. Це кровотечі або поява кров'яних згустків у виділеннях, затримка місячних без об'єктивних причин або болі, що тягнуть, внизу живота. На ранніх стадіях нічого цього може не бути. Візуально дисплазія схожа на ерозію, шийка матки при цьому стає пухкою, на ній можуть з'являтися "подряпини", що кровоточать. Помітити це самостійно неможливо. Тому регулярний огляд гінеколога ігнорувати не варто.

Оскільки дисплазія шийки матки - це захворювання, яке проходить практично без симптомів, існують способи, що допомагають діагностувати її візуально, безпосередньо при огляді. Найчастіше використовують кольпоскопію. Її проводять спеціальним інструментом, кольпоскопом із бінокулярною оптичною системою, що дозволяє збільшувати ділянки тканин у 10-30 разів.

Як лікують дисплазію?

Усі ознаки дисплазії шийки матки видно гінекологу під час огляду. При підозрі цього захворювання він призначить необхідні лабораторні і інструментальні дослідження. Зокрема, призначають аналізи ВПЛ 16 і 18 типу, а також мазок на цитологію або ПАП-тест, що дозволяє визначити ступінь переродження клітин. Після цього призначають лікування. Традиційно пропонують такі варіанти видалення уражених ділянок:

  • лазерна вапоризація, коли уражене вогнище ніби “випаровується”;
  • кріодеструкція, коли уражені ділянки руйнуються під дією екстремально низьких температур;
  • ексцизія, видалення електропетлів;
  • висічення або ампутація шийки матки, конізація.

Паралельно обов'язково проводиться терапія супутніх захворювань, у тому числі вагінальних інфекцій та порушень гормонального статусу. За результатами аналізів може призначатися ще й противірусна терапія, призначена для придушення вірусів папіломи людини. ВПЛ 16 та 18 типу вважаються високоонкогенними, тому для профілактики може бути рекомендована відповідна вакцинація.